A Rotary Club Tatabánya immár két évtizedes működése során a hátrányos helyzetűek illetve a tehetséggondozás támogatására helyezi a hangsúlyt. Úgy gondoltuk, hogy az automatizálás, robotika új kihívást jelent társadalmunkra, ezért ezzel kapcsolatos kérdésekről, a jelenlegi helyzetről és a kihívásokra adott válaszokról a Rotary Club Tatabánya Munkaerőpiac és automatizálás címmel konferenciát szervezett az NJSZT KEM és az Edutus Főiskola társszervezésével.
Az időpont és a téma kiválasztásával kapcsolatosan jó kapcsolóládást jelentett, hogy Tatabányán 2017. június 2-3-án az Edutus Főiskola rendezte a World Robot Olympiad Lego robotépítő és programozó világverseny nemzeti kvalifikációs versenyét.
A Lego robot készletek nagyszerű lehetőséget jelentenek az oktatásban, használatuk új mozgalomként terjed. Ma már több, megyénkben lévő iskola felkarolta ezt a „mozgalmat” és több helyen működik ilyen „klub” – sőt a Vértesszőlősi Általános Iskola képviselte hazánkat a legutóbbi robot olimpián. A tanárok képzését az EDUTUS főiskola vállalta. Az induló robotépítő készletek beszerzése a legszűkebb keresztmetszet, általában az önkormányzatok vállalják, vagy lelkes szülők. Ezt szerettük volna támogatni.
A 2017. május 25-i Munkaerőpiac és automatizálás konferencia nagy érdeklődésre tartott számot.
A rendezvény fő támogatóinak köszönhetően 600.000Ft , lego robot eszközök vásárlására felhasználható adomány került átadásra a 2017.06.02.-03-án megrendezésre kerülő WRO hazai versenyén. Ezeket a zsűri által választott tatai, tatabányai, és oroszlányi iskolák kapták meg.
Az előadáson elhangzottak rövid összefoglalója:
1/ IBM részéről Fajkusz Ferenc, Dobos Zoltán és TJBot érkezett. TJBot mesterséges intelligenciával bíró, 15.000 Ft-ból összerakható robot, amivel angolul társalgott a helyszínen Zoltán. Előadásuk fő mondanivalója az volt, hogy nagyon fontos a fiatalok, diákok bevonása a programozásba és automatizálásba. Játékos formában nagyon sok mindent képesek elsajátítani és új ötletekkel fejleszteni egymást és önmagukat. Társadalmilag felelősen kell gondolkoznunk, de a robotoktól nem félni kell, hanem megismerni és programozni őket és meg kell tanulnunk a mesterséges intelligenciákat megtanítani értékeinkre és a helyes gondolkodásra.
2/ Váczi Dávid a Budapest Bank részéről betekintést nyújtott a vállalkozások számára elérhető EU-s forrásokról, melyek kifejezetten az automatizálással kapcsolatosak voltak. Kihangsúlyozta, hogy a jelenlegi 2014-20-as ciklusban felértékelődött a visszatérítendő források szerepe. Sőt a jelenleg elérhető pályázatok nagy része szinte már csak kombinált formában vehető igénybe, azaz kötelező hitelfelvétel tartozik hozzá. A hitelről pedig célszerű egyeztetni az MFB Pontokon, hiszen ha hitel, akkor hitelbírálat is tartozik a folyamathoz. Olyan kérdésekről kell egyeztetni, mint fedezet, futamidő, lehívások időbeli ütemezése stb.
3/ Rodé Lajos egy munkaanyagot mutatott be „Tatabánya az automatizáció városa” néven.
Tatabánya és térsége akkor lehet a jövőben is sikeres, ha a városba települő multinacionális cégek részére mindinkább helyi szolgáltatásokat tudunk nyújtani és az általuk igényelt célgépeket helyi KKV-k gyártják le. Jelenleg a modell lassú és sokszereplős, mivel 1 cég kezében ritkán összpontosul az összes tudás, ezért több alvállalkozó kerül be a folyamatba. A munkaanyag szerint célszerű lenne egymással komplementer cégeket automatizálási klaszterba tömöríteni, melyben a cégek nem versenyeznek egymással, hanem kiegészítik az adott termék gyártási folyamatát/szolgáltatását. Helyben rugalmas és gyors megoldást szükséges megvalósítani. A működésüket innovációs központban végezhetnék laboratóriummal, gyártócsarnokkal, oktatási együttműködéssel, tárgyalókkal, interaktív bemutató termekkel. Várjuk a fejleményeket.
4/A B-Modem Kft részéről Böröndi Ferenc – ügyvezető által egy részletes betekintést nyerhettünk egy prototipus megépítéséről, mely lényegben önjáró, automata biztonsági őrként tud majd dolgozni. Alkalmazása elsősorban a nagy területtel rendelkező cégeknek lehet érdekes. Kamera rendszerekkel és több szenzorral képes alkalmazkodni a terület adottságaihoz, használata biztonságos.
5/ Boros Balázs a B&O Kft képviseletében az automatizáció fejlődésére mutatott rá, hiszen ipari robotokat már több éve használunk. Ezek viszont már nem elég rugalmasak, helyhez kötöttek, gyakran speciális logisztikai kiszolgálást igényelnek. A következő generációt az autonom robotok képviselik, amik képesek reagálni szenzorok segítségével az őket körülvevő környezetre és ezek alapján mozgásukat tudják módosítani. A robotika jövője a mesterséges intelligencia, amikor is a tárgy képes a viselkedését célszerűen és megismételhető módon megváltoztatni, azaz képes tanulni.
6/ Gyapjas Zsolt a Logi-Store Kft cégvezetője az ipar 4.0-ról beszélt, ami jelen van és nem egy jövőbeli futurisztikus dolog. Az automatizáció egyszerű, racionálisan kiszámítható tétel, mely a logisztika területén is jelen van. Vannak hagyományos, félautomata és teljesen automata kiszolgáló gépek. Ahhoz, hogy melyikre van szükségünk, figyelembe kell venni a munkaerő költségét, az energetikai és technológiai szükségletet és az egyedi szabványok kiépítési költségét.
7/ Pinczés Balázs a magyarországi HR Egyesület elnöke az automatizálási trendet egy egyszerű példával tette megfoghatóvá: egy német autóipari munkás költsége 40 EUR/óra, ezzel szemben egy robot óradíja 5-8 EUR. Továbbá a robot esetében nincs betegség, szabadság, egyéb hiányzás. Egy robot bekerülési költsége 1 év alatt kitermelődik 8-10 fő munkájának kiváltása esetén. A leginkább veszélyeztetett munkakörök, ahol várható az ember munkájának kiváltása a takarítás/szobaszerviz, gyári munkák többsége, rakodás-szállítás, egészségügyi kisegítő tevékenység. Kifejezetten a rendezvényre készített felmérés szerint a megkérdezett cégek 64%-ánál terveznek munkaköröket kiváltani robottechnikával és ezt elkövetkezendő 1-3 évben. Ennek ellenére csak 20%-uk gondolja úgy, hogy komoly mértékben fog emelkedni a munkanélküliség az automatizáció miatt. Összességében:
– a robotika terjedésével a működési ktg-ek csökkenhetnek és optimális termelés lehetséges hiányzás és pihenőnap nélkül.
– Veszélyes lehet a betanított munkaerőt igénylő területeken a munkanélküliség.
– A robotika új szellemi, képzett pozíciókat hoz létre
8/ Bódis László a Századvég Alapítványtól kifejezetten a munkaerő piaci hatásokat vette górcső alá. Először globális, majd magyarországi, azt követően pedig regionális szinten. Az OECD 2016-os felmérése alapján a foglalkozások mindössze 9%-a az, mely minimum 70%-ban automatizálható. Globálisan 2020-ig 7 millió megszűnő és 2 millió új munkahely lehet a hatás. Az előzetes kalkulációk szerint Magyarországon mintegy 513 ezer állás érintett az automatizálás szempontjából. Persze ennek területi eloszlása igen jelentős eltéréseket mutat (leginkább érintettek az iparilag fejlett megyék, mint az észak-nyugat magyarországi megyék és Pest megye). Mindezek eredményeként egy kettős jelenség kialakulása várható, azaz egyszerre jelenik majd meg egy emelkedő munkanélküliség és egy munkaerőhiány (az automatizáció új munkahelyeket is teremt). Ez két szinte teljesen különböző kvalitással rendelkező réteg, ezért kiemelt szerepe kellene, hogy legyen az oktatásnak és átképzésnek. Megoldási javaslata szerint kétféle oktatási választ kell adni ezekre a kihívásokra:
Mindezeket ki kell egészíteni egy eredményes pályaorientációs rendszerrel és elengedhetetlen a tanárok képzettségének fejlesztése vállalati tapasztalatszerzésen keresztül.
9/ Mészárosné Borbás Orsolya marketing szakértő arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy az automatizmus az értékesítésben is jelen van. . Amikor egy cég értékesíteni kívánja termékeit, vagy információt szeretne adni cégéről legegyszerűbb út az internet. Ezért érdemes tisztában lenni a Google kereső motorjának automatizmusával, ugyanis pár dolgot szem előtt tartva az első találatok között hozhatja fel cégünket a Google. Ehhez az alábbiakra kell figyelni:
A Google Ad Words és a Facebook is jól használható célzott reklámokhoz, továbbá érdemes a Google Analitics-et használni, mert fontos információkat kaphatunk arról, hogy kik és hogyan használják az oldalunkat és a kapott információk alapján tovább fejleszthetjük a weboldalunkat.
Amikor egy cég értékesíteni kívánja termékeit, vagy információt szeretne adni cégéről legegyszerűbb út az internet!
A nyertes iskolák: